Drzewa to życie. Produkują tlen, są domem dla zwierząt i owadów, pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne. Spacer wśród drzew pomaga uzdrowić ciało i ducha. W Beskidzie Niskim, obejmującym tereny Nadleśnictwa Łosie, zalesione jest ok. 70% powierzchni. Piękno tego lasu zachwyca o każdej porze roku. Rosną tu piękne stare jodły. Zapach jodłowych szyszek i igliwia jest wyczuwalny w całym lesie, oczyszcza powietrze z bakterii i pozwala napełnić płuca czystym powietrzem.
Jodła pospolita
Żyje nawet 500 lat i osiąga do 60 m wysokości. Obok buka wchodzi w skład buczyn karpackich – leśnych zbiorowisk roślinnych porastających zbocza Magury Małastowskiej. Charakterystyczną cechą jodły pospolitej są rosnące pionowo szyszki, które z daleka przypominają świece Jodła, znana z właściwości leczniczych, uchodziła dawniej za drzewo o magicznej mocy.
Buk pospolity
To potężne drzewo o jasnoszarej korze ze srebrzystym połyskiem. Jest długowieczny, dożywa 300 lat. Niewiele jest drzew, które mogą rywalizować z nim pod względem barw listowia: na wiosnę zachwycają soczystą zielenią, a jesienią korona przybiera olśniewające barwy od żółtej przez pomarańczową do czerwonej i brązowej. Owoce buka to brązowe jadalne orzeszki nazywane bukwiami – smakołyk dla wielu leśnych zwierząt.
Klon jawor
Zakwita w maju, a jego drobne żółtawozielone kwiaty, zebrane w zwisające grona, pięknie pachną i obfitują w nektar. Owocki (skrzydlaki, zwane potocznie noskami) dojrzewają w sierpniu i wrześniu. Jesienią liście pięknie przebarwiają się na żółto lub czerwono. Żyje do 300 lat.
Olsza szara
Nie jest wymagająca i nie przeszkadzają jej zanieczyszczenia, ubogie gleby, przymrozki. Rośnie na podmokłych terenach górskich, na brzegach strumieni, gdzie tworzy zespoły zwane nadrzeczną olszyną górską. Beskidzie Niskim olsza spontanicznie rozprzestrzenia się na gruntach porolnych, co widać w dolinie Przysłupianki.
Trześnia
Zwana dziką czereśnią lub wiśnią ptasią. Najłatwiej rozpoznać ją na przełomie kwietnia i maja, kiedy gęsto obsypana białymi kwiatami wyróżnia się z daleka wśród innych drzew. Jej ciemnoczerwone owoce są niesmaczne, gorzkawe, ale mają swoich wielbicieli wśród paków.