Gady i płazy

Gadom i płazom bardzo odpowiada klimat w dolinie Przysłupianki. Podczas letnich spacerów można spotkać aż 9 gatunków płazów i 7 gatunków gadów. Gady i płazy odgrywają w przyrodzie ważną rolę i wszystkie, nawet jadowita żmija, są bardzo pożyteczne. Tępią szkodniki leśne i ograniczają liczebność owadów i gryzoni, które niszczą uprawy. Wszystkie gady i płazy żyjące w Polsce są objęte ochroną. Nie wolno ich płoszyć, łapać, ranić ani zabijać. 

Salamandra plamista

To modelka wśród polskich płazów. Jest czarna i błyszcząca, pokryta żółtymi lub pomarańczowymi plamami. Każdy osobnik ma inny układ plam. Gruczoły wydzielające niegroźny dla człowieka jad są z boku głowy. Dzięki niemu i odstraszającemu ubarwieniu salamandra nie ma naturalnych wrogów. Nie znosi upałów – żyje w wilgotnych lasach, blisko wody.. Jesienią salamandra kryje się w zmurszałych pniach i zapada w sen zimowy. 

Ropucha szara

Jest największą polską ropuchą. Z tyłu głowy ma duże gruczoły przyuszne, wydzielające niegroźny dla człowieka jad. Dorosły osobnik jest bardzo żarłoczny. Poluje przy pomocy języka, który wysuwa z dużą prędkością, trafiając lepkim końcem w ofiarę. Żywi się głównie owadami i ślimakami. Gody odbywa w kwietniu. Wędruje wtedy do stawów. Wiele ropuch ginie w czasie tej drogi pod kołami samochodów. Z kolei młode ropuchy, kiedy po przeobrażeniu wychodzą z wody, często padają łupem ptaków, a nawet pająków. 

Traszka karpacka

Ten niewielki płaz prowadzi lądowy tryb życia, ale rozmnaża się w wodzie, nawet w kałużach. Wczesną wiosną, gdy w wielu miejscach zalega jeszcze śnieg, samica składa jaja, z których wykluwają się larwy, pozostające w wodzie do czasu przeobrażenia. Dorosły osobnik zamieszkuje w pobliżu wody, w wilgotnych lasach z dużą dostępnością kryjówek, w których spędza cały dzień. Żeruje po zmierzchu. Żywi się dżdżownicami, gąsienicami i ślimakami.W sen zimowy zapada na przełomie września i października.

Padalec kolchidzki

To beznoga jaszczurka, bliski krewny padalca zwyczajnego. Padalec najlepiej czuje się w wilgotnych miejscach z dużą ilością drzew i krzewów. Poluje wieczorem i w nocy. W jego menu są ślimaki, larwy owadów i pająki, nie gardzi też jajami ptaków czy oseskami myszy. Podobnie jak inne jaszczurki odrzuca ogon, który następnie odrasta. Zimuje w dużych gromadach we wspólnej jamie.

Gniewosz plamisty

Zwany też miedzianką, jest jednym z najrzadszych gadów występujących w Polsce. Jest zupełnie niejadowity i  nie zagraża człowiekowi. Niesprowokowany nigdy nie zaatakuje. Żywi się głównie jaszczurkami zwinkami, padalcami i drobnymi gryzoniami. Swoje ofiary dusi i połyka. Jest zwierzęciem wybitnie ciepłolubnym, chętnie zasiedla suche i nasłonecznione usypiska kamieni. To dla gniewosza doskonała kryjówka przed drapieżnikami i pogodą. W sen zimowy zapada na przełomie września i października, budzi się w kwietniu. 

Jaszczurka zwinka 

To najczęściej spotykany gad w Polsce. Lubi wygrzewać się na słońcu. Można ją spotkać na polanach, rumowiskach, skrajach dróg. Schwytana odrzuca ogon i ucieka. Z zimowego snu budzi się na przełomie marca i kwietnia, i od razu rozpoczyna gody.  Ulubionym pożywieniem jaszczurki zwinki są ślimaki, pająki i owady. Zdarza się też, że zjada młode własnego gatunku (kanibalizm) lub innych gatunków jaszczurek. 

Żmija zygzakowata

To jedyny jadowity wąż w Polsce. Przed człowiekiem ucieka albo straszy go, głośno sycząc. Atakuje tylko w ostateczności. Jej jad nie zagraża życiu dorosłego człowieka, ale może być niebezpieczny dla dzieci i osób starszych. Jeśli dojdzie do ukąszenia, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Żmija zygzakowata dostosowuje ubarwienie do otoczenia – najczęściej jest szara lub w kolorze piasku i ma charakterystyczny zygzakowaty wzór na grzbiecie (występują też odmiana czarna). Żyje na obrzeżach lasów i na podmokłych łąkach. Jest aktywna tylko w dzień. Często wygrzewa się na słońcu. W górach, zanim usiądzie się na kamieniu, trzeba sprawdzić, czy akurat tam nie wypoczywa. Poluje głównie na gryzonie, ale zjada też żaby, jaszczurki i pisklęta ptaków. Jej największymi wrogami naturalnym są jeże i duże ptaki drapieżne.