Potok Przysłupianka to prawy dopływ Ropy. Wypływa ze stoków Magury Małastowskiej, płynie przez Nowicę, Leszczyny, Kunkową i kończy swój bieg w Zalewie Klimkowskim. Ma wąskie łożysko i wartki prąd, woda jest w nim zimna, czysta i dobrze natleniona. Poziom wody zależy w znacznym stopniu od zasilania opadami atmosferycznymi. Przysłupianka jest środowiskiem rozrodu i życia wielu gatunków roślin i zwierząt.
Okrzemki
Okrzemki to glony, które wyglądem przypominają brązowy osad. Do rozwoju potrzebują wody o niskiej temperaturze, dlatego są najliczniejsze jesienią, zimą i wiosną. Żyją wewnątrz krzemionkowych pancerzyków. Niektóre z nich swobodnie unoszą się w wodzie, a inne, przyklejone do kamieni śluzowatą substancją, tworzą całe kolonie. Okrzemkami żywią się larwy owadów i ślimaki.
Larwy chruścików
W potoku łatwo zobaczyć wiele larw chruścików, przyczepionych do kamieni. Dorosłe osobniki przypominają motyle, z którymi są blisko spokrewnione. Na lądzie żyją około 8 dni. Najważniejszym momentem w ich życiu jest lot godowy, który odbywa się w okresie od początku czerwca do końca sierpnia. Samica składa jaja w pęczkach, bezpośrednio do wody lub na nadwodnych roślinach. W Polsce żyje 270 gatunków chruścików.
Jętka
Jętka to niesamowity owad. W postaci larwalnej, w wodzie, potrafi żyć nawet trzy lata, po czym przekształca się w dorosłego osobnika, który żyje czasem tylko jeden dzień i w ogóle nie pobiera pokarmu. Jego jedynym celem jest złożenie jaj. Samica potrafi złożyć nawet ponad tysiąc. Okres wylęgania jętki przypada na wiosnę. Rozrody tego gatunku odbywają się masowo. Nad wodą unoszą się wówczas całe chmary tych owadów. Jętka jest bardzo wrażliwa nawet na niewielkie stężenie zanieczyszczeń, stąd jest dobrym gatunkiem wskaźnikowym jakości wód.
Śliz pospolity
Jest rybą, która żyje przy dnie, gdzie skrywa się wśród kamieni, korzeni i pod nawisami brzegowymi. Żywi się larwami owadów. Śliz prowadzi osiadły tryb życia i nigdy zbytnio nie oddala się od swojego stałego miejsca bytowania. Przemieszcza się w zabawny sposób, przeskakując z kamienia na kamień i przysysając się do kolejnego. Na terenie Polski śliz jest objęty częściową ochroną gatunkową.
Bóbr
Ten największy gryzoń Europy to budowniczy, który potrafi przystosować środowisko do własnych potrzeb. Na terenie Beskidu Niskiego bobry zostały wsiedlone ponownie na początku lat 80. XX w przez lokalnych myśliwych. Od tego czasu ich populacja bardzo się rozrosła i można je spotkać w każdym większym potoku. Bóbr dożywa 30 lat i jest monogamistą. Młodymi opiekują się rodzice i starsze rodzeństwo. Działalność bobrów ma pozytywny wpływ na środowisko – podwyższa i stabilizuje poziom wód gruntowych, zwiększając retencję, dzięki czemu bobry są naszymi sprzymierzeńcami w walce z suszą.
Wydra europejska
Jest bliską kuzynką łasicy i kuny, ale przystosowała się idealnie do środowiska ziemno-wodnego. Pod wodą potrafi przebywać nawet 8 minut. Jest drapieżnikiem, poluje głównie na ryby. Wydra nie ma naturalnego wroga wśród zwierząt, ale jest bardzo wrażliwa na zanieczyszczenie środowiska. W Polsce jest objęta ochroną gatunkową.