Beskid Niski i dolina Przysłupianki to prawdziwy raj dla ornitologów. Obszar Magury Małastowskiej jest ważną ostoją dla ptaków lęgowych. Zróżnicowane lasy sąsiadujące z podmokłymi łąkami kośnymi, doliny rzek i strumieni, a także duże zasoby martwego drewna, tworzą dogodne warunki do gniazdowania i żerowania dla ponad stu gatunków skrzydlatych stworzeń. Wiele z nich to gatunki zagrożone, zapisane w Polskiej czerwonej księdze zwierząt.
Orlik krzykliwy
Duma Beskidu Niskiego, to rzadki ptak szponiasty (rozpiętość skrzydeł: 145–168 cm). Jest gatunkiem wędrownym – zimę spędza w Afryce, do Polski przylatuje w kwietniu. Na gniazdo wybiera najchętniej starą jodłę, rosnącą blisko skraju lasu, żeby lot na żerowisko był krótki. Orlik to ptak drapieżny. Żywi się małymi ssakami, ale poluje też na żaby, poszukując ich na piechotę pośród traw. Orliki krzykliwe nie mają w swoim środowisku naturalnych wrogów. Może im zaszkodzić jedynie działalność ludzi. W Polsce orlik krzykliwy objęty jest ścisłą, strefową ochroną gatunkową.
Bocian czarny
Nazywany też hajstrą. Zamieszkuje lasy. W przeciwieństwie do swojego białego brata jest płochliwy i bardzo skryty. Gniazduje wysoko w koronach starych drzew, najczęściej okazałych buków, które mogą unieść gniazdo o średnicy do 150 cm, ważące – po latach użytkowania – nawet tonę. Młode bociany wędrują wzdłuż Przysłupianki, polując razem z rodzicami na ryby i żaby. Czarny bocian nie klekocze, ale syczy, gwiżdże lub wydaje chrapliwe dźwięki. W Polsce jest objęty ścisłą, strefową ochroną gatunkową.
Puchacz
Dzięcioł zielony
Wilga zwyczajna
Jest jedynym gatunkiem z ciepłolubnej rodziny wilgowatych, który można spotkać w Polsce. To piękny, intensywnie żółty ptak z czerwonym dziobem. Zimę spędza w Afryce i wraca do nas w połowie maja (na tzw. zimną Zośkę).Dawniej mówiona na wilgę Zofija, ponieważ jej śpiew brzmi jak „zofijo fijo” Lubi lasy liściaste i mieszane, Gniazdo wilgi jest bardzo kunsztowne. Ma kształt, wymoszczonego mchem i piórami, koszyczka zbudowanego z trawy, włókien roślinnych oraz korzonków. W Polsce podlega wilga całkowitej ochronie.
Derkacz zwyczajny